انواع کانتینر

انواع کانتینر

انواع کانتینر

کانتینر جعبه فلزی بزرگی است که به منظور جای دادن کالا از آن استفاده می شود. در این مطلب به تعریف کانتینر، کاربرد و انواع کانتینر پرداخته می شود.
21 مرداد 1401
2 دقیقه
بدون دیدگاه
بروزرسانی: ۹ آبان ۱۴۰۱

کانتینر چیست؟

کانتینر (shipping container) به جعبه فلزی بزرگی اطلاق می شود که در آن کالا قرار می گیرد. کانتینرها را توسط کامیون، قطار یا کشتی حمل می کنند.

انواع کانینتر

در یک دسته بندی کلی کانتینرها را می توان به ۹ قسمت به شرح ذیل تقسیم کرد: ۱- کانتینر ۲۰ فوت استاندارد ۲- کانتینر ۴۰ فوت استاندارد ۳- کانتینر ۲۰ فوت روباز ۴- کانتینر ۴۰ فوت روباز ۵- کانتینر یخچالی ۶- کانتینر حمل هوایی ۷- کانتینر مخزن و تانکر ۸- کانتینر تاشو ۹- کانتینر پهلو باز

کانتینر ۲۰ فوت

کانتینر ۲۰ فوت یکی از انواع استاندارد کانتینر به حساب می آید. ابعاد استاندارد این نوع از کانتینر به صورت ۵.۹ متر طول، ۲.۳۵ متر عرض و ارتفاع داخلی ۲.۳۹ متر می باشد. عرض درب کانتینر ۲۰ فوت ۲.۳۵ متر و حجم داخلی آن ۳۳.۲ متر مکعب می باشد. وزن خالص کانتینر ۲۰ فوت ۱.۸ تن و میزان وزن بار مجاز برای کانتینر ۲۰ فوت ۱۷.۵ تن می باشد.

کانتینر ۴۰ فوت

یکی از پرکاربردترین انواع کانتینر کانتینر ۴۰ فوت است. کانتنیر ۴۰ فوت استاندارد با طول ۱۲.۰۲۹ متر، عرض داخلی ۲.۳۵ متر و ارتفاع ۲.۳۹۲ متر ساخته می شود. عرض درب کانتینر ۴۰ فوت ۲.۳۴ متر و ارتفاع درب آن ۲.۲۹۲ متر می باشد. ظرفیت کانتینر ۴۰ فوت ۶۷ متر مکعب و وزن آن ۳۷۸۰ کیلوگرم می باشد. حداکثر ظرفیت باری برای کانتینر ۴۰ فوت استاندارد ۲۶۷۰۰ کیلوگرم می باشد.

کانتینر ۴۰ فوت hq

کانتینر ۴۰ فوت های کیوب (high cube) یکی از انواع کانتینر می باشد. تفاوت این مدل از کانتینر با کانتیر ۴۰ فوت استاندارد در ارتفاع آن می باشد. طول داخلی کانتینر ۴۰ فوت های کیوب ۱۲.۰۲۴ متر، عرض ۲.۳۵ متر و ارتفاع داخلی آن ۲.۶۹۷ متر می باشد. عرض درب این نوع از کانتینر ۲.۳۴، ارتفاع درب ۲.۵۹۷ و ظرفیت آن ۷۶ متر مکعب می باشد. وزن کانتینر ۴۰ فوت ۴۰۲۰ کیلوگرم و حداکثر ظرفیت بار آن ۲۶۴۶۰ کیلوگرم می باشد.

امتیاز به این مطلب

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *