کانکس مسکونی

انواع کانکس مسکونی
کانکس مسکونی

کانکس مسکونی

ساختن خانه شخصی یکی از با ارزش‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای خود و خانواده‌تان انجام دهید. ساختن خانه شخصی مزایای فراوانی دارد اما هزینه ساخت و ساز فوق‌العاده زیاد است. به همین دلیل به جای آن می‌توان از یک کانکس مسکونی قابل حمل استفاده کرد. استفاده از کانکس یا کانتینر یک راه عالی برای برخورداری از تمام امکانات یک خانه شخصی بدون صرف هزینه زیاد است. در این مقاله، در مورد ساخت کانکس قابل حمل با شما صحبت می‌کنیم. با درک اصول اولیه، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا این انتخاب برای شما مناسب است یا خیر.
10 آذر 1401
7 دقیقه
بدون دیدگاه
بروزرسانی: ۱۹ آذر ۱۴۰۱

کانکس مسکونی یا خانه کانتینری چیست؟

خانه کانتینری خانه‌ای است که از کانتینرهای قابل حمل فولادی ساخته می‌شود. کانتینرهای بزرگ چند وجهی قابل استفاده مجدد که همراه با کالاهای مورد نیاز زندگی حمل می‌شوند. این کانتینرها در اندازه‌های مختلفی از ۵۰ تا ۱۰۰ متر مربع موجود هستند.

می‌توانید از این کانتینرها به عنوان یک خانه مسکونی یا یک دفتر کار شخصی استفاده کنید یا می‌توانید چندین کانتینر را برای ایجاد یک اقامتگاه چند سطحی با هم ترکیب کنید. استفاده از کانکس‌های مسکونی همواره در حال افزایش است. زیرا افراد به دنبال راه‌حل‌های جایگزین برای خانه‌های چندخوابه سنتی هستند.

کانتینرها گزینه‌ای عالی برای ساخت خانه‌های مسکونی قابل حمل هستند. در این کانتینرها تقریبا تمام لوازم ضروری زندگی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین این لوازم یخچال است که از آن برای نگهداری مواد غذایی برای جلوگیری از فاسد شدن استفاده می‌شود. یخچال‌هایی که در کانتینرها به کار می‌روند دارای یک ماده عایق قوی هستند که آنها را برای آب و هوای سرد یا گرم مناسب می‌کند.

انواع کانکس مسکونی

مزایای کانکس مسکونی چیست؟

کانکس مسکونی قابلیت حمل و نقل دارد. بادوام، مقرون به صرفه و قابل تنظیم است. آنها می‌توانند مقرون به صرفه‌تر از مسکن‌های سنتی باشند. زیرا به مصالح ساختمانی و نیروی کار کمتری برای ساخت نیاز دارند. حتی شما می‌توانید هزینه سفارشی‌سازی محفظه کانتینر خود را با استفاده از مهارت‌های خود کاهش دهید.

آنها سریع ساخته می‌شوند. برخی از پیمانکاران می‌توانند یک خانه کانتینری قابل حمل و نقل را در کمتر از یک ماه بسازند. با این حال، استخدام یک متخصص برای ساخت خانه رویایی کانتینری شما می‌تواند یک مقدار هزینه‌بردارتر باشد. برای جلوگیری از متحمل شدن هزینه‌های سنگین ساخت و ساز، می‌توانید یک خانه کانتینری پیش ساخته را از لیست شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند خریداری کنید.

آنها خانه‌های مدولار هستند. خانه‌های کانتینری قابل حمل و نقل به راحتی قابل تغییر خواهند بود. می‌توانید با ترکیبی از کانتینرهای ۶ و ۱۲ متری یک خانه بسازید. همچنین می‌توانید چندین کانتینر را برای ایجاد یک خانه بزرگتر با یک اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری، اتاق خواب اضافی، یک طبقه دوم یا حتی یک مهمانخانه کانتینری ترکیب کنید.

آنها بادوام هستند. تولیدکنندگان معمولاً از فولاد کورتن برای ساخت کانتینرهای قابل حمل و نقل استفاده می‌کنند. این فولاد از محموله درون کانتینر در هنگام حمل و نقل محافظت می‌کند. خانه‌های کانتینری ساخته شده از فولاد احتمالاً بهتر از مسکن‌های سنتی می‌توانند در شرایط آب و هوایی نامساعد مقاومت کنند.

آنها می‌توانند متحرک باشند. شما می‌توانید از خدمات حمل و نقل اختصاصی برای حمل و نقل یک خانه تک کانتینری در هر نقطه از جهان استفاده کنید.

معایب کانکس مسکونی چیست؟

کانکس مسکونی دارای چند عیب بزرگ است. اخذ مجوزهای ساختمانی برای ساخت یک خانه کانتینری ممکن است دشوار باشد. به عنوان یک پدیده نسبتاً جدید، دریافت مجوزهای لازم برای ساخت خانه کانتینری قابل حمل و نقل در برخی مناطق می‌تواند دشوار باشد. با این حال، مکان‌های مختلفی در جهان از جمله تگزاس، کالیفرنیا، کلرادو و اورگان، چین، نیوزیلند و کاستاریکا وجود دارد که میزبان خانه‌های کانتینری قابل حمل و نقل هستند.

کانتینرهای مسکونی همیشه سازگار با محیط زیست نیستند. بسیاری از طرفداران محیط زیست زندگی در کانتینر را راهی عالی برای بازیافت ظروف قدیمی ‌می‌دانند، اما برخی از خریداران خانه ترجیح می‌دهند از ظروف جدید در این مسکن استفاده کنند. ظروف استفاده شده بسته به سابقه استفاده، با محیط زیست سازگارتر هستند. ظروف استفاده شده ممکن است در حین حمل و نقل آسیب ببینند. این عامل باعث می‌شود که کانتینرهای مسکونی به گزینه‌ای کمتر ایده‌آل برای برخی از خریداران خانه تبدیل شوند.

اگر قصد دارید در یک کانتینر زندگی کنید باید یک برقکار قابل اعتماد دارای مجوز که با معماری کانتینر آشنا باشد برای طراحی و نصب تجهیزات الکتریکی سفارشی خود پیدا کنید. شما همچنین باید یک لوله کش برای نصب کارهای لوله کشی لازم استخدام کنید. اگر مکان کانتینر شما به برق دسترسی ندارد، ممکن است نیاز به استخدام یک پیمانکار برای نصب پنل‌های خورشیدی بر روی سقف داشته باشید.

با اینکه کانکس مسکونی از فولاد بادوام ساخته شده‌ است، می‌توانید یکپارچگی ساختاری بین اجزای آن را با برخی اقدامات به خطر بیاندازید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید یک در یا پنجره‌ را سوراخ کنید. در حالی که کانتینرهای قابل حمل و نقل می‌توانند شرایط آب و هوایی خاصی را تحمل کنند، وزن ناشی از برف سنگین می‌تواند باعث خم شدن سقف شود. پس اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که برف‌های سنگین می‌بارد از سقف شیبدار استفاده کنید.

کانکس مسکونی

۵ نکته برای آماده‌سازی جهت خرید خانه کانتینری

در اینجا چند نکته برای آماده‌سازی جهت خرید یک خانه کانتینری قابل حمل و نقل آورده شده است. این نکات به شما کمک می‌کنید تا راحت‌تر بتوانید در مورد خرید کانکس برای زندگی تصمیم بگیرید.

برای پرداخت هزینه‌ها آماده باشید.

بسیاری از مردم پروژه‌های ساخت کانتینر را با این خیال که خیلی ارزان است شروع می‌کنند. اما در حقیقت اینگونه نیست. این کانتینرها به تنهایی ممکن است بسیار پرهزینه باشد. در این میان اگر مورد سفارشی خاصی را مد نظر داشته باشید باید هزینه بیشتری صرف کنید. خانه‌های کانتینری بسیار بزرگ ممکن است خیلی گران قیمت باشد تا حتی به اندازه یک مسکن سنتی هزینه داشته باشد. پس قبل از اقدام برای خرید یک کانکس مسکونی، بودجه خود را در نظر بگیرید.

۲. قبل از هر گونه اقدامی با دفتر شهرسازی خود تماس بگیرید.

در حالی که خانه‌های سنتی قوانین و مقررات خاص خود را دارند، ممکن است مقرراتی برای استفاده از خانه‌های کانتینری نیز وضع شده باشد. پس ابتدا با دفتر شهرسازی خود تماس بگیرید و اطلاعات مربوط به مقررات خانه‌های غیرسنتی را درخواست کنید. ببینید آیا هنگام طراحی طرح خانه کانتینری خود باید ملاحظات خاصی را رعایت کنید.

۳. طراحی کانتینر با توجه نور طبیعی.

کانتینرهای فولادی به نور طبیعی دسترسی ندارند. پس هنگام طراحی پلان خود، نصب درهای شیشه‌ای یا نورگیر را در نظر بگیرید تا فضای داخلی شما روشن و باز به نظر برسد.

۴. قبل از خرید کانتینر را بررسی کنید.

مانند هر خرید دیگری، حتما باید قبل از خرید کانتینر، شخصاً آن را از نزدیک ببینید. به دنبال فرورفتگی در نمای سایدینگ، زنگ زدگی در قسمت بیرونی و نشتی باشید که تعمیر آنها در طول ساخت و ساز می‌تواند هزینه‌بردار باشد.

۵. به محدودیت‌ها توجه کنید.

سازه‌های کانتینری از فولاد سنگین ساخته شده‌اند، بنابراین امکانات لازم برای یک منطقه نشیمن سنتی را ندارند. سوراخ‌های در، سوراخ پنجره و برف روی سقف می‌تواند یکپارچگی ساختاری خانه شما را به خطر بیندازد. قبل از خرید، محدودیت‌های ساختار را درک کنید و با توجه به آنها تصمیم بگیرید.

آیا کانکس مسکونی برای زندگی ایمن است؟

متأسفانه، همیشه نمی‌توان فهمید که یک کانکس مسکونی در گذشته برای چه چیزی استفاده شده است. البته اگر قدیمی باشد. این کانتر ممکن است برای حمل و نقل کالاهای مصرفی بی‌ضرر یا ممکن است برای مواد صنعتی خطرناک استفاده شده باشد.

از آنجایی که رنگ‌ها و سایر مواد شیمیایی برای مصارف صنعتی (نه منازل مسکونی) در نظر گرفته شده‌اند، این احتمال وجود دارد که حاوی سرب یا سایر آفت‌کش‌های سمی باشند. لذا باید مراقب باشید و هنگام خرید یک خانه کانتینری این موضوع را به خاطر داشته باشید.

مزایای کانکس مسکونی

برای ساخت یک کانکس مسکونی به چه نوع مجوزی نیاز دارید؟

از آنجایی که کانتینرهای قابل حمل و نقل هنوز سازه‌های نسبتاً جدیدی هستند، لازم است در مورد همه قوانین و مقررات که در محل زندگی شما در مورد این سازه‌ها وجود دارد تحقیق کنید. در اینجا باید چند نکته را در نظر داشته باشید. اول اینکه خانه کانتینری شما بر روی چه زمینی قرار می‌گیرد. خانه کانتینری شما قوانین ساختمانی موجود و محدودیت‌های منطقه را رعایت کند.

آیین‌نامه‌های ساختمانی از این جهت مهم هستند که استانداردهایی را برای سازه‌هایی که باید برای دریافت پروانه سکونت داشته باشند تعیین می‌کنند. مقررات منطقه‌بندی تعیین می‌کند که کجا می‌توان خانه خود را ساخت.

برخی ممکن است خانه‌های کانتینری را همراه با سایر ساختارهای “غیرسنتی” ممنوع کنند. این سازه‌ها بیشتر در مناطقی که دورافتاده‌تر هستند مجاز هستند، اما ارزش آن را دارد که با برنامه‌ریزان شهر یا کشور خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که همه قوانین را رعایت کرده‌اید که در آینده دچار مشکل نشوید.

جمع‌بندی

ساختن یک کانکس مسکونی یک فرآیند فوق‌العاده ارزشمند است. اگر رویای ساختن یک خانه سفارشی را داشته‌اید، این یک فرصت عالی برای شماست تا این کار را انجام دهید. داشتن اطلاعات کافی در مورد این پروژه‌ها راه خوبی برای شروع است. هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشید، بهتر است. به همین خاطر ما در این مقاله تلاش کردیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهید تا با دیدی باز در مورد خرید این سازه مدرن تصمیم بگیرید.

امتیاز به این مطلب

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *